Revised:  November 7, 2017

 

NORTH CENTRAL DISTRICT

2017-2018

William Phillips

District Deputy
Tyrone Lodge #212

322 Washington Ave

Tyrone PA 16686

814-684-2000 (o)

814-934-7423 (c)

 

Harvey Smith (Cathy)

District State Vice President
Lewistown Lodge #663

204 W Market St

Lewistown PA 17044

814-880-9594

 

David Harry PDD (Hilary)
District Secretary
State College Lodge #1600

102 Valentine Hill Rd

Bellefonte PA 16823

814-353-2965

 

DISTRICT MEETINGS, 2017-2018

April 23, 2017 (clinic)

Philipsburg #1173

June 25, 2017

Lewistown #663

August 27, 2017 (clinic)

Huntington #976

September 24, 2017

Jersey Shore #1057

November 12, 2017

Bellefonte #1094

February 25, 2018

Lock Haven #182

April 22, 2018 (clinic)

Tyrone #212

 

 

 

Click on Lodge name to go to Lodge website or Grand Lodge listing

 

LOCK HAVEN Lodge No. 182

216 E Main St

Lock Haven PA 17745

Phone 570-748-4550

lh182bpoe@ncpaelks

Rebecca L Young - Exalted Ruler
Robert A Rounsley - Leading Knight
John S Savrock - Secretary

TYRONE Lodge No. 212

5496 E Pleasant Valley Blvd

PO Box 118

Tyrone PA 16686

Phone 814-684-1470

John A Smith – Exalted Ruler
Daniel McClain – Leading Knight

Diane Ruby - Secretary

SUNBURY Lodge #267
26 S Second St
Sunbury PA 17801
Phone 570-286-0551

elks267@evennlink.com

Michael P Toomey PER - Exalted Ruler

Charles Dalpiaz - Leading Knight

Chris Burgess – Secretary

RENOVO Lodge No. 334

118 4th St

Renovo PA 17764

Phone 570-923-0770

renovoelks@yahoo.com

Patricia Chavez - Exalted Ruler
 Neil D Deibler - Leading Knight
 Wayne E Stoltz PER - Secretary

CLEARFIELD Lodge No. 540

301 N 2nd St

Clearfield PA 16830

Phone 814-765-5711

clfdbpoe540@yahoo.com

Thomas W Evans  - Exalted Ruler

 - Leading Knight
Ronald Bodie - Secretary

LEWISTOWN Lodge No. 663

229 W Third St

PO Box 106

Lewistown PA 17044

Phone 717-248-8212

Fax: 717-513-0015

carmellena1@verizon.net

 

Bryson Wagner - Exalted Ruler
Bryson Reed Wagner PER - Leading Knight
Carmellena Jane Straley
- Secretary

HUNTINGDON Lodge No. 976

10431 Fairgrounds Rd

PO Box 238

Huntingdon PA 16652

Phone 814-643-4250

Secretary976@gmail.com


R Scott Casner - Exalted Ruler
Brett Rhone - Leading Knight
Vonnie Greene - Secretary

JERSEY SHORE Lodge No. 1057

203 N Main St

PO Box 5065

Jersey Shore PA 17740

Phone 570-398-3099

Lodge1057@comcast.net


Craig R Packard PDD - Exalted Ruler
Helen S Marden - Leading Knight
John M Simms
– Secretary

BELLEFONTE Lodge No. 1094

120 W High St

Bellefonte PA 16823

Phone & Fax 814-355-2828

Christopher Shuey - Exalted Ruler
Raymond Holsing - Leading Knight
Edward S Evock
– Secretary

PHILIPSBURG Lodge No. 1173

PO Box 302

Philipsburg PA 16866

Phone 814-342-0379

John A Frank - Exalted Ruler
Ralph J Nork - Leading Knight
Rita A Thompson – Secretary

STATE COLLEGE Lodge No. 1600

PO Box 8

Boalsburg PA 16827

Phone 814-548-7926


Brenda Kephart  - Exalted Ruler
Lynne Corl - Leading Knight
David Harry PDD
– Secretary

BEDFORD Lodge No. 1707

937 S Richard St

Bedford PA 15522

Phone 814-623-9714

Elks1707@gmail.com


Andrew Ferguson PER - Exalted Ruler
Jerob Kegg - Leading Knight
Robert M Octavio – Secretary

NORTH CENTRAL DISTRICT
PAST DISTRICT DEPUTY GRAND EXALTED RULERS

·        1955-56 - Harvey Stoner - Tyrone

·        1956-57 - Ned C. Cook - Milton

·        1957-58 - Kenneth W. Chandler - Philipsburg

·        1958-59 -

·        1959-60 - H. Beecher Charmbury PSP - State College

·        1960-61 -

·        1961-62 - Norman Bachelor - Bedford

·        1962-63 - Barner F. Zellers - Milton

·        1963-64 - Cloyd Coder - Philipsburg

·        1964-65 - Robert H. McCormick PSP - State College

·        1965-66 - Harold May - Jersey Shore

·        1966-67 - Gilbert Lyons - Williamsport

·        1967-68 - Roy Wise - Clearfield

·        1968-69 - R. Max Gunderman - Lewistown

·        1969-70 - Robert L. Woodring - Bellefonte

·        1970-71 - Harold W. Sweeney PSP - Lock Haven

·        1971-72 - Vincent Fudrow PSP - State College

·        1972-73 - John "Jack" Herrington - Philipsburg

·        1973-74 - Joseph L. Waroquier - Clearfield

·        1974-75 - Stanley Bower - Milton

·        1975-76 - William M. Hetrick - Lewistown

·        1976-77 - Paul B. Woodring - Tyrone

·        1977-78 - Sherman Coudriet - Clearfield

·        1978-79 - Richard McClure - State College

·        1979-80 - John R. Kelley - Bellefonte

·        1980-81 - Albert E. Breth - Williamsport

·        1981-82 - Charles L. Jones - Lewistown

·        1982-83 - Lloyd "Mike" McKeaque -Lock Haven.

·        1983-84 - J. Eugene Brubaker - Philipsburg

·        1984-85 - Fred M. King - Bedford

·        1985-86 - Gary B. Wasson - Jersey Shore

·        1986-87 - George E. Olson - State College

·        1987-88 - James R. Park - Bellefonte

·        1988-89 - Francis S. McDermott - Clearfield

·        1989-90 - Peter Lopes - Renovo

·        1990-91 - William Wolford - Lock Haven

·        1991-92 - Craig Kilmer - Tyrone

·        1992-93 - Eugene R. Rhine - Lewistown

·        1993-94 - William A. Walter - Milton

·        1994-95 - Leonard L. Holliday - State College

·        1995-96 - Glenn Wertz - Bedford

·        1996-97 - Michael Braddock - Bellefonte

·        1997-98 - William Martin - Huntington

·        1998-99 - G.W. "Jack" Hill - Philipsburg

·        1999-00 - Charles K. Bastian - Jersey Shore

·        2000-01 - Steven R. Lucas - Tyrone

·        2001-02 – Scott D King – Bellefonte

·        2002-03 – David Harry – State College

·        2003-04 – Charles M Dean Sr – Huntington

·        2004-05 – Kenneth R Brown – Bedford

·        2005-06 – John ‘Jay’ Herrington – Philipsburg

·        2006-07 – John C ‘Jack’ Keller – Huntington

·        2007-08 – Joseph L Amendola PSP – State College

·        2008-09 – Craig Packard – Jersey Shore

·        2009-10 – R Michael Zimmerman – Bedford

·        2010-11 – Joseph P Heidt Jr – Bellefonte

·        2011-12 – Verone F Hill – Philipsburg 

·        2012-13 – David ‘Pete’ Byron – Philipsburg

·        2013-14 – Lisa Schroeder – State College

·        2014-15 – Richard M Mulfinger – Bellefonte

·        2015-16 – David Semelsberger – Clearfield

·        2016-17 – Daniel J Nelson – Philipsburg

(Return to Index)