Revised: November 7, 2017

 

 

SOUTHEAST DISTRICT

2017-2018

Michael L Wyre (Diana)
District Deputy
North Penn Lodge #1979

545 Ebekhare Rd

Pottstown PA 19465

610-495-1601

610-504-0791 (c)

 

Brenda Spencer (Thomas)
District State Vice President
Reading Lodge #115

6 Courtleigh Pl

Reading PA 19606

610-207-3169

 

Stephen W Kempff (Cindy)

District Secretary

Bristol Lodge #970

2941 Penn Valley Ave

Bristol PA 19007

215-788-1390

 

DISTRICT MEETINGS, 2017-2018

May 7, 2017

Pottstown #814

September 10, 2017

North Penn #1979

November 5, 2017

Ephrata #1933

January 28, 2018

Bristol #970

 

READING Lodge #115
2210 Hampden Blvd
Reading, PA 19604
Phone 610-921-8584

Readingelks115@hotmail.com

Anne Marie Thurber - Exalted Ruler

Brenda L Spencer DSVP - Leading Knight

Allyn L Swavely PDD - Secretary

LANCASTER Lodge #134
219 N Duke St
Lancaster PA 17602
Phone 717-397-7704

Gregory Pappas - Exalted Ruler

Dee Pappas - Leading Knight

Richard R Laliberte - Secretary

BRIDGEPORT Lodge #714
494 Ford St
Bridgeport, PA 19405
Phone 610-277-3810

Maureen DeStefano - Exalted Ruler

Angel Novitski - Leading Knight

S David DeStefano PSP Secretary

POTTSTOWN Lodge #814
61 E High St
Pottstown PA 19464
Phone 610-326-0884

Fax 610-326-3392

Elks814secty@verizon.net

Robin Moyer - Exalted Ruler

Kimberly Barrett PER - Leading Knight

Jullyn Keilman - Secretary

WEST CHESTER Lodge #853
PO Box 29
West Chester, PA 19381

Phone 610-696-2075

Lawrence B Geldof PER - Exalted Ruler

Gene Kimble - Leading Knight

Stephanie Peery - Secretary

BRISTOL Lodge #970
95 Wood St
Bristol PA 19007
Phone 215-788-2312

Bristol.elks@verizon.net

Susan Prickett - Exalted Ruler

Joseph M Galioto - Leading Knight

Cindy Ann Kempff PER - Secretary

EPHRATA Lodge #1933
PO Box 322
Ephrata PA 17522
Phone 717-738-0920

Fax 717-738-1075

Bpoelks1933@ptd.net

Sandra K Styer-Martin PER - Exalted Ruler

Anson F Corle - Leading Knight

Brenda Walton - Secretary

NORTH PENN Lodge #1979
PO Box 14

Lansdale PA 19446
Phone 215-822-2241

Melissa A Triol - Exalted Ruler

Edward J Stuckert - Leading Knight

Rae Ann Triol - Secretary

FAIRLESS HILLS Lodge #2023
835 W Bridge St
Morrisville PA 19067

Phone 215-295-5333

Fax: 215-295-3111

Bpoe2023@comcast.net

Robert Haws PER - Exalted Ruler

Christopher Collins - Leading Knight

Patricia Hallam - Secretary

SOUTHEAST DISTRICT
PAST DISTRICT DEPUTY GRAND EXALTED RULERS

        1902-03 - *J.P. Hale Jenkins - Norristown

        1903-04 - *A. Hessler

        1904-05 -

        1905-06 *George W Stein - Lebanon

        1906-07 - *William Hargest - Harrisburg

        1907-08 -

        1908-09 - *Charles R. Palmer

        1909-10 - *Henry J. Walters - Philadelphia

        1910-11 - *C.H. Obreiter

        1911-12 -

        1912-13 - *Harry I. Koch PSP - Allentown

        1913-14 - *E. Hummell Brockenridge

        1914-15 -

        1915-16 - *D. Therman Smith - Lancaster

        1916-17 - *Arthur D. Anderson - Chester

        1917-18 - *P. M. Minster PSP - Bristol

        1918-19 - *J. Howard Sigafoos - Bethlehem

        1919-20 - *Daniel J. Miller PSP - Reading

        1920-21 *Clarence D Becker - Lebanon

        1921-22 -

        1922-23 -

        1923-24 *George F Erich - Philadelphia

        1924-25 *L A Gipp

        1925-26 *Fred J Wahl West Chester

        1926-27 *William T Ramsey - Chester

        1927-28 -

        1928-29 *Claude Merrill - Harrisburg

        1929-30 *G H Johnston - Reading

        1930-31 *R F Culbertson - York

        1931-32 *George E Hoffman - Coatesville

        1932-33 *Gurney F Afflerbach - Allentown

        1933-34 *K L Shirk - Lancaster

        1934-35 *John J McNamara - Bethlehem

        1935-36 *Rudisill

        1936-37 -

        1937-38 - *G. Russell Bender - Pottstown

        1938-39 - *Edward S. Grimm - Middletown

        1939-40 - *Max Slepin - Philadelphia

        1940-41 - *John V. Hoey - Norristown

        1941-42 - *John S. Brobst - Allentown

        1942-43 - *George M. Kirk - West Chester

        1943-44 - *McAtee

        1944-45 - *George H. Mitchell - Chester

        1945-46 - *Spurgeon G. Sigley - Bethlehem

        1946-47 - *George A. Lessig - Pottstown

        1947-48 - *Richard White - Philadelphia

        1948-49 - *Horace P. Schmidt - Bristol

        1949-50 - *Clarence C. Buckwalter - Reading

        1950-51 - *John T. Bozette - Coatesville

        1951-52 - *Richard Frisbee - West Chester

        1952-53- *Theodore Thomas - Allentown

        1953-54 -* William F. Wolfe, Jr. - Pottstown

        1954-55 - *B. Harrison McCoy - Reading

        1955-56 - *Robert Trucksess - Norristown

        1956-57 - *Jacob Zaslow - Chester

        1957-58 - *Earl W. Kunsman PSP - Bethlehem

        1958-59 - *George T. Bowers, Jr. - Philadelphia

        1959-60 - *Charles Rathke - Bristol

        1960-61 - *Vernon H. Schantz - Allentown

        1961-62 - *Horace F. Temple - West Chester

        1962-63 - *J.B. Hartenstine, Jr. - Pottstown

        1963-64 - *John E. Regan - Reading

        1964-65 - *Paul F. Troutman - Norristown

        1965-66 - *Raymond M. O'Donnell - Coatesville

        1966-67 - *Frank H. Kohler - Philadelphia

        1967-68 - *Earl J. Case PSP - Pottstown

        1968-69 - *Fenwick Myers - Bristol

        1969-70 - *Charles Leh - Bethlehem

        1970-71 - *Roger A. Fisher - Norristown

        1971-72 - *John E. Olson - West Chester

        1972-73 - *John W. Trotter - Bethlehem

        1973-74 - *John Furda - Fairless Hills

        1974-75 - *Elmer P. Panoc - Pottstown

        1975-76 - *Daniel Bartholomew - Coatesville

        1976-77 - *Clyde W. Nash - Bristol

        1977-78 - *Scott F. Schnable - Reading

        1978-79 - *O. Donald Kunkle - Pottstown

        1979-80 - Earl W. Kunsman, Jr. - Bethlehem

        1980-81 - John Riggs - North Penn

        1981-82 - *Levis Tompkins - West Chester

        1982-83 - *Walter C. Palm - Fairless Hills

        1983-84 - David C. Sassaman PSP - Reading

        1984-85 - *Anthony L. Stancato - West Chester

        1985-86 - Earl L. Decker PSP - Pottstown

        1986-87 - *Elwood A. Hems - Bristol

        1987-88 - *Thomas Roache, Jr. - North Penn

        1988-89 - *Francis M. Hafenmaier - Fairless Hills

        1989-90 - Edwin R. Gegenheimer - Reading

        1990-91 - Joseph F. Sullivan, Jr. - West Chester

        1991-92 - *Ralph D. Wentzel - Pottstown

        1992-93 - James Kelly - Bristol

        1993-94 - *Robert Hale - Fairless Hills

        1994-95 - Charles M. Beaver - Reading

        1995-96 - Robert E. Clower - West Chester

        1996-97 - *D. Robert Driscoll - Pottstown

        1997-98 - David Cunningham - North Penn

        1998-99 - S. David DeStefano PSP - Norristown

        1999-00 - Theodore S. Wolthorn - Fairless Hills

        2000-01 - W. Tyson Cooper - West Chester

        2001-02 Peter Ryan Sr North Penn

        2002-03 Elwood J Oxenreider Reading

        2003-04 James P DeStefano Norristown

        2004-05 John Mozelesky North Penn

        2005-06 Robert E Clower West Chester

        2006-07 Paul Mizic Pottstown

        2007-08 Steven W Kempff Bristol

        2008-09 Stephen Teague Norristown

        2009-10 Patrice E DeStefano Norristown

        2010-11 *Thomas J Devlin Fairless Hills

        2012-13 M Lydia Devlin Fairless Hills

        2013-14 Allen D Swavely Reading

        2014-15 Linda Bourget-Fennimore Bristol

        2015-16 Kyle Minnich Bridgeport

        2016-17 Clifford Andrews West Chester

*Deceased

Back to Index