Updated: July 13, 2017

 

WEST DISTRICT

2017-2018

Ronald Mead
District Deputy
Greenville Lodge #145

7 Water St

Fredonia PA 16124

724-866-2237

 

David Houge
District State Vice President
Rochester Lodge #283

22 Community Springs Ct

Rochester PA 15074

724-312-5690

 

Carl Smith (Debra)

District Secretary
Beaver Falls Lodge #348

766 Louis St

Rochester PA 15074

724-775-3487

724-683-6401 (c)

 

DISTRICT MEETINGS, 2016-2017

June 26, 2016

Coraopolis #1090

September 18, 2016

Oakmont #1668

November 20, 2016

New Castle #69

February 19, 2017

Cranberry #2249

April 16, 2017

Aliquippa #1221

CLICK ON LODGE NAME TO GO TO LODGE WEBSITE OR GRAND LODGE LISTING

NEW CASTLE Lodge #69
410 S. Cascade St
New Castle PA 16101
Phone 724-652-7779

Debbie French PER - Exalted Ruler

Preston T Sipe - Leading Knight

Patricia Allen - Secretary

SHARON Lodge #103
260 E. Connelly Blvd

Sharon PA 16146
Phone 724-346-5795

Fax 724-346-5656

sharonelks@verizon.net

Francis Donnelly - Exalted Ruler

Ashley Giles - Leading Knight

Barbara Madura - Secretary

GREENVILLE Lodge #145
28 S Mercer St

PO Box 309

Greenville PA 16125
Phone 724-588-4570

Fax 724-588-1842

elks145@neo.rr.com

Jay S Wasser - Exalted Ruler

Mike Heasley - Leading Knight

Gary E Hittle Secretary

BUTLER Lodge #170
80 Kaufman Dr

Butler PA 16001
Phone 724-287-4077

Jane E Prokopchak PDD - Exalted Ruler

Michael Wilczynski - Leading Knight

John R Prokopchak PDD - Secretary

ROCHESTER Lodge #283
440 Pinney St
Rochester PA 15074
Phone 724-774-3306

Fax 724-728-0524

David J Hogue DSVP - Exalted Ruler

William Saludis - Leading Knight

Brian D Frank - Secretary

ALLEGHENY Lodge #339
400 Cedar Ave

PO Box 6904

Pittsburgh PA 15212
Phone 412-321-1834

Ray Link - Exalted Ruler

Robert M Benvin PER - Leading Knight

Teresa Pipak - Secretary

BEAVER FALLS Lodge #348
1000 6th Ave

PO Box 476

Beaver Falls PA 15010
Phone 724-843-1861

elks348@verizon.net

Virginia Tice - Exalted Ruler

Alecia D Anderson - Leading Knight

Kimberly Rossi Secretary

CARNEGIE Lodge #831
421 Jane St

Carnegie PA 15106
Lodge Phone 412-780-5815

Raz4664@gmail.com

Albert J Montoro Jr PER - Exalted Ruler

Sean Neely - Leading Knight

Patricia Montouro Secretary

CORAOPOLIS Lodge #1090
PO Box 1091

Coraopolis PA 15108
Phone 412-264-0846

elks@elks1090.com

Walter J Wieczorek Jr PDD - Exalted Ruler

John M Sivak - Leading Knight

Leonard C Barger PDD - Secretary

ALIQUIPPA Lodge #1221
2655 Brodhead Rd

PO Box 1055

Aliquippa PA 15001
Phone 724-375-4611

Mike Moon PER - Exalted Ruler

Gregory A Miller - Leading Knight

Nancy L Chirichetti Secretary

OAKMONT Lodge #1668
106 Washington Ave

PO Box 151

Oakmont PA 15139
Phone 412-828-1668

Harry Schlegel PDD - Exalted Ruler

Kenneth Bertel - Leading Knight

Dennis W Kanouff PSP Secretary

CRANBERRY Lodge #2249
20720 Rt 19
Cranberry Township PA 16066
Phone 724-776-9908

elks2249@nauticom.com

Alyssa Carter - Exalted Ruler

Benjamin Moore - Leading Knight

Paul Q LaFayette PSP - Secretary

WEST DISTRICT
PAST DISTRICT DEPUTY GRAND EXALTED RULERS

  • 1960-61 - Paul Sallade - Knoxville (M)
  • 1961-62 - Earl Thomas Allegheny (M)
  • 1962-63 - Charles E McGinley PSP Oakmont (M)
  • 1963-64 - Paul E. Nutter Aliquippa
  • 1963-64 - Howard W. Schran PSP - Etna (M)
  • 1964-65 - Frank Shean - Sheraden (M)
  • 1964-65 -
  • 1965-66 -
  • 1966-67 -
  • 1966-67 - John Picard - Etna (M)
  • 1967-68 - Herman J. Schlenter - McKees Rocks (M)
  • 1967-68 -
  • 1968-69 -
  • 1969-70 -
  • 1969-70 - Edward Harney - Allegheny (M)
  • 1970-71 -
  • 1971-72 - Richard McCandless - Butler
  • 1971-72 - Cyril L. Knorr Knoxville (M)
  • 1972-73 - Donald McCracken - Greenville
  • 1972-73 - Joseph Shannon - Homestead (M)
  • 1973-74 - Frank A. Carcaise - Beaver Falls
  • 1973-74 - Edward L. Donnelly - Oakmont (M)
  • 1974-75 - Jack P. Johnston Aliquippa
  • 1974-75 - Charles F. Cook, Jr. PSP - Etna (M)
  • 1975-76 - Adrian McConnell - Grove City
  • 1976-77 - William F. Casey - Cranberry
  • 1976-77 - Charles Nelson - Carnegie (M)
  • 1977-78 -
  • 1978-79 - E. Roger Zallon - Beaver Falls
  • 1978-79 - Anthony J. Boll - Allegheny (M)
  • 1979-80 - William Seifert - Sharon
  • 1980-81 - Edward J. Wyszomierski - Beaver Falls
  • 1981-82 -
  • 1982-83 - Lawrence Polce - Rochester
  • 1982-83 - William Artinger - McKees Rocks (M)
  • 1983-84 - Joseph Zimmerman - Greenville
  • 1983-84 - Bernard J. Eggert - Oakmont (M)
  • 1984-85 -
  • 1984-85 - Thomas Huffman - Etna (M)
  • 1985-86 - Robert Gilliland - Grove City
  • 1986-87 - Paul Q. LaFayette PSP - Cranberry
  • 1987-88 - Richard Bobin - Beaver Falls
  • 1987-88 - Wilbert P. Snyder - Allegheny (M)
  • 1988-89 - Lawrence Polce - Rochester
  • 1989-90 - Donald E. Schlosser - Beaver Falls
  • 1989-90 - Robert T. Ewing - Oakmont (M)
  • 1990-91 - Thomas J. Limber - Greenville
  • 1990-91 - Cyril A. Jacobs - Homestead (M)
  • 1991-92 - Donald O. Oesterling PSP - Butler
  • 1991-92 - Wilbert W. Elling - Etna (M)
  • 1992-93 - Phillip Weyrick - New Castle
  • 1993-94 - Robert Stevenson PSP - Ellwood City
  • 1994-95 - James Kovac - Aliquippa
  • 1994-95 - Lloyd G. Epler, Jr. - Carnegie (M)
  • 1995-96 - Leonard Barger - Coraopolis
  • 1995-96 - William Brown - McKees Rocks (M)
  • 1996-97 - *Harold Miller - Cranberry
  • 1997-98 - Norman S. Kurhansky - Rochester
  • 1997-98 - William "Butch" Smoulder Allegheny (M)
  • 1998-99 - Leonard Glover - Beaver Falls
  • 1999-00 - Thomas Jack - Grove City
  • 1999-00 - Dennis W. Kanouff PSP - Oakmont (M)
  • 2000-01 - William A. Barto - Butler
  • 2000-01 - Joseph A. Squires - Homestead (M)
  • 2001-02 Michael Battles Greenville
  • 2001-02 Paul Hluben Etna (M)
  • 2002-03 Thomas G Williams Ellwood City
  • 2003-04 James D Chaousis Aliquippa
  • 2004-05 Ted Stefanak Jr Sharon
  • 2004-05 Donald Urbanic Carnegie (M)
  • 2005-06 Joseph Michalenko Coraopolis
  • 2005-06 Donald S Rupert McKees Rocks (M)
  • 2006-07 Terry Liersaph PSP Cranberry
  • 2007-08 Benjamin Rader Rochester
  • 2007-08 George Martin Allegheny (M)
  • 2008-09 James R Scobie Beaver Falls
  • 2009-10 John Prokopchak Butler
  • 2009-10 Carol Mimm Oakmont (M)
  • 2010-11 Gilbert McGarvey Greenville
  • 2010-11 William Schran PSP Etna (M)
  • 2011-12 John Hudson New Castle
  • 2011-12 William Schran PSP Oakmont (M)
  • 2012-13 Walter J Wieczorek Jr Coraopolis
  • 2013-14 - Patricia Liersaph Cranberry
  • 2014-15 Harry Schlegel Oakmont
  • 2015-16 Joe Tress Beaver Falls
  • 2016-17 Jane Prokopchak Butler

 

(Return to Index)

-